Skip to content ↓
King's Group Academies

View our gallery below to find out who is who at Northern Parade.

Leadership


  • Mrs S Wilson

    Executive Headteacher

  • Mrs J Smith

    Associate Headteacher

  • Mr P Walton

    Associate Headteacher

  • Mrs S Hilditch

    Deputy Head - Advisor to English

  • Mrs J Paul

    Deputy Head - Advisor to Maths

  • Mrs R Carlyle

    Assistant Headteacher - Year R

  • Miss N Pullen

    Assistant Headteacher - Year 1

  • Miss K Taylor

    Assistant Headteacher - Year 2

  • Miss L Davies

    Assistant Headteacher - Year 3

  • Mrs J Kilsby

    Assistant Headteacher - Year 4

  • Mr M Light

    Assistant Headteacher - Year 4

  • Mrs Y Amor

    Assistant Headteacher - Year 5

  • Miss N Marabese

    Assistant Headteacher - Year 6



Infant Teaching Staff


  • Mrs B Goodwin

    Teacher - Year R

  • Mrs A Baldacchino

    Teacher - Year R

  • Mrs S Chandler

    Teacher

  • Miss N Kane

    Teacher - Year 1

  • Miss B Lippett

    Teacher - Year 2

  • Miss K Pannell

    Teacher - Year R

  • Mrs J Pearce

    Teacher (Infants)

  • Miss K Rollings

    Teacher - Year 2

  • Miss E Strange

    Teacher - Year 2

  • Mr P Williams

    Teacher - Year 1

  • Mrs E Creasey

    Science Teacher

  • Mrs J Golledge

    Music Teacher

  • Miss R Walker

    Teacher - Year R

  • Miss A Heard

    Teacher - Year 1

  • Mrs J Saunders

    Teacher - Year 2

  • Miss J Cooper

    Teacher - Year 1

  • Mrs T Gunasekeran

    TA - Year 2



Junior Teaching Staff


  • Mrs J Ali

    Teacher - Year 6

  • Mrs M Baker

    Teacher - Year 3

  • Mrs J Byrne

    Teacher - Year 6

  • Mr R Dyke

    Teacher - Year 5

  • Mrs L Fisher

    Teacher - Year 3

  • Mrs L Lewis

    Teacher - Year 4

  • Miss S McCracken

    Teacher - Year 5

  • Mr M Roberts

    Teacher - Year 6

  • Mr M Rooke

    Teacher - Year 3

  • Miss C Stoneman

    Teacher - Year 5

  • Miss S Westley

    Teacher - Year 3

  • Mrs E Creasey

    Science Teacher

  • Mrs R Fair

    PE Teacher/Enrichment Co-ordinator

  • Mrs A Gardner

    Dance Teacher

  • Mr N Mogridge

    Music Teacher

  • Mrs B Adams

    Cover Supervisor

  • Miss K Gill

    Cover Supervisor

  • Mrs A Jones

    Cover Supervisor

  • Mr M Light

    Teacher - Year 4

  • Mr D Churchill

    Teacher - Year 5

  • Mrs M Fletcher

    Teacher - Year 6

  • Dr S Collins

    Eco Ranger

  • Zuko Sports

    Games

  • Miss V Leach

    Teacher - Year 3



TA/HLTAs (Junior)


  • Mrs J Chambers

    TA - Year 3

  • Mrs P Dawes

    TA - Year 3

  • Mrs A Fudge

    TA - Year 4

  • Mrs R Hargrave

    TA - Year 5

  • Miss S Kimpton

    TA - Year 5

  • Mrs J Reed

    TA - Year 4

  • Mrs R Smedley

    TA - Year 5

  • Miss S Turner

    TA - Year 3

  • Mrs J Waller

    TA - Year 6

  • Mrs G Westrope

    TA - Year 4

  • Mrs N Wiseman

    TA - Year 3 & 6

  • Mrs S Choudhury

    TA - Year 4

  • Mrs A Smith

    TA - Year 4

  • Mrs M Brailey

    TA - Year 6

  • Mr I Miller

    TA - Year 3

  • Ms S Hallet

    TA - Year 4

  • Ms S Begum

    TA - Year 5

  • Ms H McCready

    TA - Year 5



TA/HLTAs (Infants)


  • Mrs O Azzoug

    TA - Year 2

  • Mrs M Prior

    TA - Year R

  • Mrs T Kharoubi

    TA - Year 2

  • Miss K Bailey

    Year - R

  • Mrs A Hornby

    HTLA - Year 1

  • Mrs C Coster

    TA - Year R

  • Mrs F Osborne

    HLTA - Year R

  • Mrs G McManus

    HLTA - Year 2

  • Mrs S Basra

    TA - Year 2

  • Mrs S Jeram

    TA - Year 1

  • Mrs K Sherwood

    TA - Year 1

  • Mrs R Fair

    HTLA - Year 2

  • Ms S Anderson

    TA - Year R

  • Mrs T Millar

    TA - Year R

  • Ms K Ashley

    TA - Year 1

  • Ms W Parsons

    TA - Year 1

  • Ms N Stanhope

    TA - Year 2

  • Ms T Cartwright

    TA - Year 2



Dinner Staff


  • Mrs T Millar

    Lunch Time Assistant - Infants

  • Mrs W Parsons

    Lunch Time Assistant - Infants

  • Mrs J Aldred

    Kitchen Assistant

  • Mrs L Pharoah

    Kitchen Assistant / Leapfrog

  • Mrs M Foord

    Lunch Time Assistant - Infants

  • Miss L Pharaoh

    Lunch Time Assistant - Infants / Leapfrog

  • Mrs J Stack

    Lunch Time Assistant - Infants / Leapfrog

  • Mrs H Kayum

    Lunch Time Assistant - Juniors

  • Ms J Aldred

    Kitchen Assistant



Office Staff


  • Mrs G Sheehan

    School Bursar

  • Miss L Ellis

    Communications Officer

  • Mrs G Wylie

    Librarian

  • Mrs I Martin

    Reception Assistant

  • Mrs K Scott

    Finance Assistant

  • Mrs L Bell

    Reception Assistant

  • Mrs M Sheridan

    SIMs Officer

  • Mrs L Vince

    Finance Officer / Admin Assistant / Leap Frog Manager

  • Mrs M Brain

    Reception Assistant

  • Mrs S Rose

    Website and Media



Dragons Den


  • Miss J Bell

    Sensory Impaired Lead/Communicator

  • Miss J Hussey

    Emotional Mentor 1:1

  • Miss K Head

    Emotional Mentor

  • Miss M Buxton

    Emotional Mentor 1:1

  • Miss V Bailey

    Emotional Mentor

  • Mrs M Miles

    Emotional Mentor 1:1

  • Mrs S Elliott

    Inclusion Manager

  • Mr S Bell

    Rainbow Room Lead

  • Mrs R Fair

    Enrichment Co.



Site Staff


  • Mr J Fitzgerald

    Site Manager

  • Mrs J Fitzgerald

    Cleaner - Infant & Junior

  • Mrs K Taw

    Assistant Caretaker / Cleaner - Junior

  • Mrs S Sciberras

    Cleaner - Junior

  • Mrs C Nutbeam

    Cleaner - Junior

  • Mrs J Robertson

    Cleaner - Infant

  • Mrs M Foord

    Cleaner - Infant

  • Mr G McKay

    Key Holder Cleaner

  • Ms J Stack

    Cleaner - Junior

  • Ms J Belton

    Cleaner - Junior



Chill Grill


  • Miss L Sparling

    Lead Cook

  • Mrs D Howlett

    Cook - Juniors

  • Mrs J Andrews

    Assistant Manager - Infants

  • Mrs J Blackmore

    Cook - Juniors

  • Mrs K Williams

    Kitchen Assistant



Leapfrog


  • Mrs L Vince

    Manager

  • Mrs L Pharoah

    Assistant

  • Mrs J Stack

    Assistant